Esti aici: Home > Evenimente > Stiri > AUTORIZATIA DE CONSTRUIRE PENTRU RETEAUA DE GAZE A FOST SEMNATA

A fost semnata Autorizatia de Construire pentru proiectul “Infiintare Distributie de Gaze Naturale in Orasul Techirghiol!”.

„Doresc pe aceasta cale sa multumesc colegilor din Primarie pentru efortul depus precum si colaboratorilor pentru munca depusa, astfel incat acest proiect sa se concretizeze!”, a declarat primarul orasului Techirghiol, Iulian Constantin Soceanu.

Iata cateva date generale despre proiect:

1) Lungimea retea de gaze – 41 km!

2) Valoare proiect 10.325.292 lei fara TVA!

3) Cofinantare UAT Techirghiol  5.515.292 lei fara TVA!

4) Durata de executie :

ANUL 2020 – 10 KM RETEA

ANUL 2021 – 30 KM RETEA

Pentru  o corecta informare despre acest proiect de mare anvergura, va aduc la cunostinta ordinea emiterii actelor administrative aprobate de Consiliul Local si Primaria Techirghiol pentru acest proiect:

2016 – Alocare buget, elaborare Studiul de Fezabilitate pentru proiectul “Infiintare serviciu public distributie gaze naturale in orasul Techirghiol!”

2017 – Procedura de achizitie a studiului de fezabilitate si obtinere avize!

2018 – Februarie – Aprobare prin HCL a Studiului de Fezabilitate si indicatori tehnico-economici!

In perioada Februarie 2018 – Aprilie 2019, din cauza modificarilor legislative si aparitia OG 114,  NU s-a putut realiza licitatia in vederea incheierii contractului de concesiune!

In perioada Aprilie 2019 – Octombrie 2019 s-a derulat procedura de concesionare a serviciului public de distributie a gazelor naturale!

In data de 2 Octombrie 2019 s-a incheiat contractul de concesiune, proiectare si executie nr.19932 cu SC Megaconstruct!

In perioada Octombrie 2019 – Mai 2020 s-a realizat proiectul tehnic si s-au obtinut avizele in vederea emiterii Autorizatiei de Construire!

In data de 14 Mai 2020 s-a semnat Autorizatia de Construire!

In perioada 5-10 Iunie 2020 estimam sa inceapa lucrarile la acest proiect!

Desi suntem intr o situatie exceptionala, proiectele de investitii in orasul Techirghiol merg mai departe!

© 2020 Primaria Techirghiol · Stiri · Designed by INDRA SISTEMAS S.A. · Powered by INDRA SISTEMAS S.A.